Kantory internetowe i tańsze zakupy za granicą

business-idea-534228_960_720

Jeszcze kilka lat temu, zakupy robiło się tradycyjnie w miejscu zamieszkania, najlepiej w sklepie za rogiem. Nie było żadnych powodów, by po jakikolwiek asortyment sklepowy jeździć do innego miasta. Człowiek zaopatrywał się w sklepach stacjonarnych, wybierając w dostępnym asortymencie, bez możliwości wcześniejszego sprawdzenia aktualnej oferty danego sklepu.

W dzisiejszych czasach takie zakupy nie są już problemem, ponieważ sprzedawcy dokładają wszelkich starań, by poinformować nas o dostępności danego produktu. Oprócz tego istnieje Internet, dzięki któremu możemy bez najmniejszych problemów kupować nawet w sklepach, mających swoją siedzibę na drugim końcu kraju. Cały czas jednak zakupy w innych krajach pozostają niszą handlową. Wiele osób w ogóle nie korzysta z takiej opcji zakupowej. Nadszedł czas, by to zmienić i pomagają w tym internetowe kantory wymiany walut.

Chińska ekspansja

Wielką zmianę w handlu internetowym, zapoczątkowały bardzo odległe od nas pod każdym względem Chiny. Związane jest to z chińską ekspansją handlowa, która oczywiście opiera się o firmy importujące chińskie towary i sprzedające je równolegle z innymi dobrami, ale Państwo Środka nie ma w zwyczaju przepuszczania żadnej okazji. Rząd chiński stworzył specjalne platformy sprzedażowe dla klientów zagranicznych i wygenerował przepisy oraz system wsparcia dla swoich producentów. W wyniku tego wysyłanie do Polski towarów wartych kilka euro ma sens ekonomiczny. Co więcej, chińskie prawo jest tak skonstruowane, że zakupy tysiące kilometrów od naszych granic są bardzo bezpieczne.

Co z walutami?

Zakupy mogą się odbywać w złotych polskich tak w Chinach, jak i w innych krajach. Sprzedawcy automatycznie przeliczają waluty, a najczęściej w ich imieniu robi to albo nasz bank, z którego dokonujemy płatności, albo instytucja finansowa, z której pomocy sprzedawca korzysta. Nie jest to najkorzystniejsza dla klienta opcja, ponieważ taki pośrednik potrafi naliczyć nawet do kilkunastu procent prowizji pod postacią spreadu walutowego.

Można jednak od spreadu uciec, wykorzystując internetowy kantor wymiany walut Pluskantor.pl. Jest to kantor internetowy, który pozwala na wymianę pieniędzy z minimalnymi spreadami, ponieważ wymiana ta opiera się na giełdzie walutowej. Pieniądze trafiają bezpośrednio z rąk do rąk osób zainteresowanych walutami posiadanymi przez drugą stronę. Zastosowanie ma tu kurs walut online. Po dokonaniu takiej wymiany, za zakupy płaci się bezpośrednio walutą docelową.

Kwestia podatków

Polski kupiec na rynkach zagranicznych jest nie do końca w wygodnej pozycji, ponieważ jako kraj unijny, stosujemy podatek od towarów i usług, czyli podatek VAT. Kiedy kupuje się w Chinach lub Stanach Zjednoczonych, pojawia się obowiązek zapłacenia podatku od kupowanej rzeczy.

W przypadku dóbr konsumpcyjnych jest to najczęściej 23%, czyli kwota jest dość wysoka. Trzeba ten czynnik mieć na uwadze w czasie robienia zakupów, tym bardziej jeśli sprzedawca sam nie doliczy tego podatku. Tylko częściowo zmniejsza to korzyści oferowane przez niskie kursy walut online.