Praktyczne rady finansowe dla zarabiających za granicą

Zarabianie za granicą to sytuacja, która dzisiaj w zasadzie jest już czymś zupełnie normalnym. Miliony naszych rodaków regularnie wyjeżdżają do pracy za granicą lub posiadają tam stały adres zamieszkania i tylko co jakiś czas odwiedzają kraj. Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty, ponieważ zachodnie pensje to zupełnie inna kategoria od pensji polskich. Ważne jednak jest to, by zadbać o zabezpieczenie pieniędzy przed kosztami finansowymi, jakie zjadają je na każdym kroku. Jak się do tego zabrać?

Konieczność wymiany walut

Cały czas jeszcze jesteśmy zmuszeni do wymieniania walut, jeśli zarabiamy w obcej walucie. Jeśli chcemy zapłacić w sklepie nad Wisłą, nie ma wątpliwości, że próba płacenia w funtach czy w euro nie skończy się powodzeniem. Do wyboru mamy kilka opcji.

W praktyce najwięcej osób korzysta z przewalutowania oferowanego przez bank. Jest to rozwiązanie nie należące do najtańszych, ale jest z całą pewnością najwygodniejsze, ponieważ wystarczy tylko wysłać pieniądze na swoje konto w banku, by ten przewalutował przelew na złotówki. Warto jest poszukać innej opcji, ponieważ trzeba sie spodziewać wysokiego kosztu samego przelewu, jak również nawet kilkunastu procent spreadu przy przewalutowaniu, chociaż aż tak bezczelnych banków jest na szczęście coraz mniej.

Taniej wychodzi wysłanie przelewu na konto walutowe w kraju, zwłaszcza jeśli jest to przelew w euro. W euro można bowiem wysyłać pieniądze wykorzystując mechanizm SEPA. Są to szybkie i w miarę tanie przelewy w ramach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Cały czas pozostaje jednak problem późniejszego przewalutowania.

Kantor online

Bardzo wiele ciekawych opcji daje nam internetowy kantor wymiany walut, taki jak pluskantor.pl. W takim kantorze można wymienić pieniądze za pół darmo, jeśli już je przysłaliśmy do kraju, ale można też zadziałać w inny sposób. Coraz więcej kantorów to firmy globalne i można znaleźć taki kantor online, który będzie posiadał konta w naszym banku w kraju i w naszym banku za granicą.

Dlaczego jest to ważne? Ponieważ w takim przypadku wszystkie transfery pomiędzy nami i kantorem będą przelewami wewnętrznymi. Jeden przelew wewnętrzny będzie za granicą, a drugi przelew wewnętrzny odbędzie się w kraju. W ten sposób skutecznie uciekniemy od wszystkich mechanizmów międzynarodowego transferowania pieniędzy, które są po prostu zabójczo drogie. Nawet te teoretycznie tańsze.